Péče o šperky

Několik rad, jak se nejlépe starat o své šperky:


Ačkoliv zlaté šperky zvláštní péči nevyžadují, přesto není na škodu si zapamatovat několik zásadních pokynů k jejich ošetřování.


Nenoste šperky při domácích, těžkých a hrubých pracích, v prašném prostředí a v prostředí s výpary, neboť jejich povrch mohou poškodit abrazivní látky. Pravidelně noste šperky ke klenotníkovi. Odborně je vyčístí a vrátí jim jejich původní lesk.


> celý text

Stáhnout celý text

- Můžete si je však vyčistit sami. Do vlažné vody přidejte jemný saponát, radši zásadité povahy než neutrální. Zásaditý saponát vrátí šperkům lesk, protože zneutralizuje zbytky kyselin, solí a chloridů. Šperky ponořte do roztoku a očistěte jemným kartáčkem. Opláchněte je poté v čisté vodě, jemně, ale dokonale je nakonec vysušte měkkým hadříkem. Je možné také použít přípravků dostupných v prodejnách drogerie (vata, roztok Auron, čistič stříbra atp.).

- Šperky zdobené perlami, kameny a ostatními doplňky nekovového charakteru nemáčejte v horké vodě a vyhněte se především styku s kyselinami (ocet atp.).

- Pokud jste koupil - koupila, dostal či dostala 18 karátový zlatý šperk (750 dílů zlata na 1000 dílů celkové hmotnosti šperku), neměli byste s ním mít problémy. V této slitině je dostatečné množství ušlechtilého kovu, jehož vlastnosti pozitivně ovlivňují kvalitu a trvanlivost šperku. Pokud je ryzost nižší, obsahuje šperk zinek měď a stříbro, což může vést k jeho oxidování a ke ztrátě lesku.

- Stříbrný šperk reaguje na chemické prostředky zčernáním, a proto jej odložte při praní prádla či mytí nádobí. Šperky neukládejte do blízkosti předmětů obsahujících síru, např. předmětů z gumy, či nekvalitní lepenky. Šperk může nečekaně rychle zčernat (i zlatý šperk může zoxidovat) při užívání některých léků, kdy chemikálie vylučované potem přicházejí do styku se šperkem.

- Skladujte je, každý kus zabalený zvlášť do jemné látky, abyste zabránili jejich poškrábání. Nevystavujte je zbytečně styku s makeupem, parfémy a vlasovými spreji. Tyto látky mohou reagovat s kovy obsaženými ve slitině (týká se nízkokarátových šperků).

- U plochých broušených řetízků se vyvarujte ostrého ohybu, především při odkládání tohoto zboží. Ploché řetízky vždy před spánkem odkládejte.

- U dražších šperků s brilianty a jinými drahými kameny doporučujeme pravidelnou kontrolu usazení kamenů u specializované firmy, nejlépe jednou za rok, při denním nošení i častěji.

Přírodní perly


Téměř bez nadsázky lze říct, že si perly, při správné péči uchovávají svou krásu po neomezenou dobu. Pro zabránění chemickému a mechanickému poškození, doporučujeme následující zásady:

- Perly prosím nasazujte až nakonec, po dokončení make-upu, po aplikaci parfému i laku na vlasy.

- Nevystavujte je působení chemických látek (včetně čistících prostředků), vysokých teplot, sprchy ani páry, nekoupejte se s nimi.

- Chraňte je před mechanickým poškozením - uchovávejte je v měkké textilii, zabraňte jejich poškození jinými šperky (například není vhodné nosit současně náhrdelník perlový a kovový).

- Není vhodné perly dlouhodobě uchovávat za oknem na přímém slunci (vysoké teploty).

- Perly by měly "dýchat" - nedávejte je do hermeticky uzavřené šperkovnice.


Dále lze doporučit:


- Po použití perly otřít lehce navlhčeným jemným hadříkem.

- Příležitostně je opláchnout velmi slabým roztokem jemného mýdla (též pokud je třeba perly umýt).

- Při častém nošení (vícekrát týdně) nechte perly jednou ročně znovu navléknout.

- Mezi jednotlivými perličkami by v každém případě měly být uzlíky - brání ztrátě při přetržení a mechanickému poškození mezi perlami navzájem.